Home »

Exemple de miscari oscilatorii

Ecuatia (1. Fizicianul francez Jules Antoine Lissajous a studiat şi compunerea a Două oscilaţii Care se propagă în Direcţii perpendiculare. Aceasta relatie valabila pentru pozitia de repaus a pendulului élastique. Fortele elastice sunt forte conservateur, de aceea ELE deriva DIN potentiel. Se noteaza un anumit numar n de oscilatii t s`corespunzator acestora. Fig. Desi in Realitate am vazut ca asupra oscilatorului actioneaza PE Langa Forta elastica forte de frecare (nu exista in Natura miscare fara frecare), Care duc la amortizarea oscilatiilor CORPULUI, totusi in Natura se cunosc miscari oscilatorii Care se enseignement timp indelungat (de exemplu oscilatiile unui pendul de CEAS). Oscilatorul liniare armonic este un oscillateur idéal. Et = Epmax (V = 0) ys389k7346psst et = Ecmax (y = 0) SCOP et =? De un FIR Lung si subtire cu lungimeal = 1 m, suspendat la un capat, se Atirna o mica Sfera de aplomb (Otel sau Bronz) cu un diametru de 2-3 cm. PE acest site se află diferite Scheme de construcţie ALE unui armonograf, Dar şi idei pentru a scrie un algorithme ce generează PE Ecra nul computerului frumoasele figuri de suprapunere. Rezultatul suprapunerii a 3 unde cu amplitudini şi frecvenţe diferite. Fenomenul de aparitie a unui Maxim al amplitudinii Poarta numele de rezonanta. Ce este o oscilaţie armonică? Et = 1/2 mV2 + 1/2 Ky2; y = un poids de péché; v = wA COS WT et = 1/2 mw2A sin2 WT + 1/2 KA2 sin2 WT; Et = 1/2 KA2 (sin2 WT + cos2wt) = > et = 1/2 KA2 Energia in miscarea oscilatorie armonica pentru Resort élastique EC = 1/2 MV2; EP = Ky2; Et = 1/2 KA2Obs.

AM Notat cu distanta de la pozitia de echilibru masurata PE CERC astfel: x > 0 in dreisition pozitiei de echilibru si x < 0 in Stinga pozitiei de echilibru. Cu ajutorul unei Lampi de proiectie, proiectam PE un ecran miscarea bilei de PE Disc (Fig. Dans experimental 5, INSA, amplitudinea miscarii (a proiectiei miscarii) ramane neschimbata. Lista lucrurilor interesante despre oscilaţii nu se opreşte aici. Ecuatia (1. In fizica prin rezonanta se pot Determina anumite MarimiKasahara microscopice, caracteristice atomilor sau moleculelor, deci rezonanta este o cale de explorat proprietatile materiei. Intr-o Schema de nivele de Energie, Energia oscilatorului se reprezinta printr-o Drea orizontala situer la o inaltime corespunzatoare valorii energiei (Fig. Conforme Cu (1. In timp ce P face o rotatie completa plecind DIN in sensul indicat PE figura, proiectia sa P`efectueaza o oscilatie cu aplitudine Constanta A, plecind DIN O asa cum arata figura 10. Obs: in miscarea oscilatorie armonica Energia se conserva. Rotim discul cu viteza unghiulara Constanta.

Sistemul incepe sa oscileze. Tinand seama de relatia (10. DIN définitia elongatiei rezulta ca EA variaza in timp. Sunet de la lisse, vibraţie sau mişcare périodicité este de fapt Suma mai multor oscilaţii Armonice. Dupa cum stiti, un punct Material de Masa m, Sub Actiunea unei forte elastice F =-KY, décrire o miscare Armonica. Daca in Experimentele anterioare 1, 2, 3, 4, se lasa sistemele (corpurile) sa oscileze un interval de timp mai mare, se observations ca amplitudinea miscarii oscilatorii nu ramane Constanta in timp. PE Marginea unui Disc fixam intr-o pozitie oarecare o Bila. Pendulul gravitationnelle ofera o metoda simpla pentru determinarea valorii acceleratiei gravitationale g, masurind cu eroare cit mai mica lungimea l si perioada proprie T a pendulului.

DIN (1. Fie o miscare oscilatorie liniara, adica o miscare oscilatorie Care se face dupa o singura Directie si fie x aceasta Directie. In toate cazurile studiate mai sus are Loc o miscare continua de o parte si de Alta (dus-intors) a pozitiei initiale (de repaus) a CORPULUI (sau a umbrei vente in cazul experimentului 5).